10 עובדות על חללי עבודה שלא ידעתם

בישראל קיימים מעל 200 חללי עבודה משותפים, מרביתם נמצאים באזור תל אביב והמרכז ובעיר תל אביב בפרט. חללי עבודה אלה מעוצבים בסגנון אדריכלי מוקפד. הם מציעים לחברות קטנות, פרילנסרים, יזמים וסטארטאפיסטים מקום נהדר לשבת ולעבוד במחיר נוח, וללא התחייבות. גם אווירה עסקית מודרנית ניתן למצוא בחללי העבודה. וזאת לצד ניחוחות הקפה והמכונות המשוכללות המציעות לנו קפה הפוך בשלושה צבעים בלחיצת כפתור. אין ספק שכל היתרונות של חללי עבודה מסבירים את הביקוש ורשימות ההמתנה למתחמים, שהרי מדובר על תצורת עבודה המתאימה לעידן המודרני.

הבאנו בפניכם כמה עובדות שאולי הכרתם ואולי לא על מתחמי עבודה משותפים

  1. ענקית חללי העבודה WEWORK נחשבת כיום למובילה בעולם המתחמי עבודה משותפים ולה 11 סניפים בישראל נכון לשנת 2019, והיד עוד נטויה. רק נציין שלרשת ישנם מתחמים ב 5 יבשות והיא הוקמה בשנת 2010 על ידי אדם נוימן ומיגל מקלווי.

  2. בעולם ישנם מעל מיליון עובדים במתחמי עבודה משותפים, ונראה כי מספר זה יכפיל את עצמו בשנים הקרובות. הסיבה לכך ברורה – כיום כולם זקוקים למחשב ואינטרנט כדי לעבוד, ופחות לציוד פיזי. אין ספק שהעידן הטכנולוגי המתקדם תרם רבות לתופעה שתלך ותתעצם עם השנים

3. רווחיות והתפתחות – מעל 10% מדיירי המתחמים המשותפים פתחו חברה תוך כדי שהייתם במתחם העבודה. זהו פרמטר מפתיע שבהחלט מסביר את הרווחיות העצמה והנטוורקינג שניתן לבצע במתחמי עבודה אלה. רק נציין גם שמרבית מבעלי העסקים במתחמים המשותפים בצעו לפחות עסקה אחת עם אנשי המתחם במהלך שהייתם, וסביר להניח שזוהי לא העסקה היחידה שלהם.

4. כ- 50% מדיירי המתחם המשותף עובדים באופן עצמאי כיחידניים, כלומר חברה של אדם אחד. בשנים האחרונות יותר חברות קטנות ואף בינוניות מאמצות בחום את עניין המתחמים המשותפים, ולכן סביר להניח שנתון זה ישתנה בהקדם. אגב, מתחמי עבודה משותפים נערכים בהתאם ומתאימים את החללים לחברות גדולות כמו למשל חברת WEWORKRegusBE ALL וכד׳ שהחלו לבנות מתחמים משותפים מרובי קומות.

5. דיירי המתחם יוצרים קשרים נהדרים ביניהם בשגרת יומם, כאשר כל דייר משוחח לפחות עם 5 אנשים במתחם במהלך היום. אפשר כמובן לדמיין את שיתופי הפעולה שניתן ליצור במתחמי העבודה במהלך היום.

6. מסתבר שלא כל אדם מגיע יום יום למתחם אלא, רק 70% מהעובדים מגיעים לפחות 3 פעמים בשבוע למשרד. ניתן לנחש שהם נמצאים בפגישות מחוץ למשרד ומגדילים את הרווחיות שלהם.

7. הדבר החשוב ביותר למצטרפים חדשים למתחמים הוא המיקום והגישה למתחם. אפשר כמובן להבין למה, הרי עצמאים יכולים להרשות לעצמם לעבוד בכל מקום שירצו, ולכן העדיפות שלהם לבחור בלוקיישן הקרוב לביתם או בלוקיישן נגיש מבחינת תחבורה ציבורית וחנייה.

8. בישראל קיימים מעל כ – 200 מתחמי עבודה משותפים הפרוסים על 40 אלף מ"ר, כאשר כ מעל 70 חללי עבודה בתל אביב ומעל 100 חללי עבודה באזור תל אביב והמרכז.

9. הגיל הממוצע של העובדים במתחמים הוא 36, כאשר מרבית העובדים במתחמים משותפים עוסקים בתחום הדיגיטל, הפרסום והתכנות. מבחינת מין, כ – 40% מהדיירים במתחמים הן נשים, בעוד 60% מהם גברים.

10. כ- 70% מהעובדים בחללי עבודה משותפים מדווחים על שיפור הפרודוקטיביות להם במתחם, וזאת ביחס לעבודה מהבית, מבית קפה או במקומות אחרים.