מה זה wework

לעבוד מהבית זה לפעמים כיף, בעיקר כשיש חדר עבודה מסודר ואפשר באמת להתרכז בעבודה. אך לרוב הפרילנסרים אין פינה מסודרת והעבודה מהבית לא פרודוקטיבית כמו עבודה ממשרד מסודר. ומשרד מסודר עולה הרבה כסף. את זה הבין אדם נוימן, שהפך את WeWork לאימפריה במו ידיו. אז מה זה WeWork ומה היא יכולה להציע לכם? כל הפרטים כאן.

משרדים הם דבר יקר, בעיקר לפרילנסרים וחברות בתחילת הדרך. זה לא רק השכירות היקרה לכשלעצמה, אלא גם ההשקעה בעיצוב, במזכירה, בכל הדברים הנלווים, שלא לדבר על ההתחייבות לשנה מינימום, כאשר רוב הפרילנסרים לא יודעים אם הם יהיו עדיין בעסקים חודש הבא. תחום חללי העבודה המשותפים, אותו שינתה לגמרי WeWork כשפרצה אליו בסערה בשנת 2010, בתחילה בארצות הברית ואחר כך כאן.

הטרנד של חללי עבודה משותפים שהיה אמור להיות לעזר לפרילנסרים, יזמים או חברות קטנות, יצר באזז בכל העולם, ואפילו הגיע לחברות גדולות בשוק. חברות אלה יכולות להיות בינלאומיות המחפשות משרד קטן לכמות מצומצמת של עובדים,  ועד לחברות המעסיקות 80 עובדים ומעלה. חללי עבודה משותפים גמישים מאוד, ולכן כל חברה יכולה לקבל את האופציות שהיא רוצה, וזאת במקום להחזיק משרד ולשלם את כל ההוצאות סביב.

חלל עבודה פתוח יחד עם משרדים פרטיים להשכרה

הקונספט של חללי עבודה משותפים כבר היה קיים בארץ עוד לפני WeWork. מקומות קטנים שהבינו שלעבוד מבית קפה זה לא אפקטיבי כמו לעבוד ממשרד מסודר ושקט, או אפילו אופן ספייס גדול ומרווח, התחילו להציע עמדות קבועות להשכרה במחירים משתלמים, הכוללים את כל ההוצאות וחוסכים את הצורך בבתי קפה.
כאשר אדם נוימן הקים את WeWork הוא הבין את הצורך הזה והשקיע במקומות שאותם חילק למגוון משרדים בגדלים שונים, אופן ספייס עם עמדות עבודה מסודרות וכלל בעסקה אחת את כל השירותים שבעל עסק צריך: ממזכירה ועד החלב במקרר, כשהכל בחשבונית אחת שגם מוכרת לצורך החזר מס, והדבר הכי חשוב – ללא התחייבות!

WeWork Hazerem Tel Aviv ווי וורק הזרם תל אביב 10
הכניסה למשרדי WEWORK ברחוב הזרם, תל אביב

האם כל מה ש-WeWork עשתה משתלם לה? או לשוכרים?

הצורך מצד החברות והפרילנסרים הקטנים ברור: אפשר לגוון במשרדים, לשנות את גודל המשרד בהתאם להתרחבות של העסק, בלי לקחת סיכונים מיותרים ובלי הצורך לעבור מקום. העובדה שבמקום אחד יש את כל הצרכים של העסק, תחת חשבונית אחת, כולל חיי קהילה ענפים, הפכו את העסקה הזאת למשתלמת ביותר עבור העסקים הקטנים ואפילו עבור חברות גדולות שנמצאות בתהליך התרחבות מהיר ואין להן יכולת להשקיע במשרד קבוע, כך שחברה כמו WeWork יכולה לתת לה מענה למעבר בין משדרים באופן תדיר, כאשר כיום חלק מהמשרדים אפילו נבנים מראש עבור חברות גדולות ובינוניות.
אך האם זה משתלם ל-WeWork עצמה? המודל העסקי מתבסס על השכרת שטח באותו חלל למספר אנשים גבוה ככל הניתן. לכן ככל שיותר אנשים יושבים על יותר שולחנות כך WeWork מרוויחה יותר. ולכן ל-WeWork יש תמריץ להציע את כל מה שאפשר כדי שלבעלי העסקים יהיה כדאי לבוא אליה.

לסיכום, תחום חללי העבודה המשותפים הפך להיות אחד התחומים המדוברים ביותר ולא סתם. חברת WeWork הבינה לאן השוק הולך וניצלה את ההזדמנות של יוקר השכירות במשרדים, נכנסה לשוק בסערה כשהיא מציעה חבילה משתלמת במיוחד לבעלי עסקים קטנים וגדולים כאחד ושינתה את חיי המשרד לנצח.